از جمله خطرات بزرگ و عجیب عاشق شدن، رفتار و پاسخ ماست وقتی که طرف مقابل به عشق ما پاسخ مثبت می دهد…

گاهی ما عاشق می شویم که از دست نقایص خودمان به یک آدم زیبا، کامل، بی عیب و نقص و حسابی پناه ببریم ولی اگر همچین آدم کاملی تصمیم بگیرد روزی به عشق ما جواب مثبت دهد، همین کافیست که بلافاصله از چشم ما بیفتد. چطور ممکن است آنطور آدم کامل که در خیال ماست اینقدر بد سلیقه باشد که از ما خوشش بیاید!!!

به نظر می آید که یکی از لوازم رابطه ی خوب این است که اول خودمان را دوست داشته باشیم و این هم ریشه در کودکی دارد. لازم است که خودمان را شایسته ی عشق بدانیم وگرنه به عشق دیگران در بزرگسالی خیلی ناشیانه و بد جواب می دهیم . بدون خویشتن دوستی، ابراز عشق به آدم دیگر برای ما حال به هم زن و گیج کننده خواهد بود و ناخودآگاه این عشق را پس می زنیم و خراب می کنیم. اگر قبلاً در زندگی ندیده گرفته می شدیم یا منفور بودیم، راحت تر خواهیم بود که باز ما را ندید بگیرند و یا ابراز نفرت کنند. اگر درست و حسابی قانع نشده باشیم که دوست داشتنی هستیم، دریافت عشق مثل این می ماند که یک جایزه ای به ما داده اند که خودمان را لایقش نمی دانیم. آن بیچاره ای که عاشق کسی شده است که از خودش متنفر است، باید خودش را آماده کند که هر وقت از معشوق تعریف می کند، متهم به چاپلوسی شود.

یک طنز قدیمی هست از مارکس که می گوید هیچ وقت عضو کلوپی نمی شوم که آدم مزخرفی مثل من را به عضویت بپذیرد!!!

ما به پارادوکس این جوک می خندیم، مگر می شود که یک آدم هم بخواهد عضو یک کلوپ شود و هم بعد از اینکه عضو شد، عضویتش را نخواهد؟ چرا به خاطر عضویتمان جشن نگیریم؟! جوابش در نفرت از خود است. برای خیلی از ما عضو یک کلوپ عالی بودن چیزیست که نمی توانیم بپذیریم. اگر کلوپ یا معشوق ما را بخواهد، ما دیگر نمی توانیم آن/او را بخواهیم.

در بسیاری از رابطه ای یک چنین لحظه ی مضحکی پیش می آید که معلوم می شود قرار است که به عشق ما جواب مثبت داده شود. دیگر قرار نیست نا امیدانه آرزوی وصل داشته باشیم و می شود به معشوق رسید. برخورد ما در این لحظه بستگی دارد به تعادل بین خویشتن دوستی و نفرت از خود؛ اگر نفرت از خود پیروز شود، کسی که جواب مثبت گرفته، ناگهان سرد می شود و اعلام می کند که معشوق، از اول به اندازه ی کافی خوب نبوده ولی اگر خویشتن دوستی برنده شود، دو طرف قبول دارند که معنی عشق دو طرفه این نیست که معشوق سبک و بی کلاس بوده بلکه معنی اش این است که عاشق، خودش را هم دوست دارد.

«نتیجتاً به نظر می رسد رمانتیک ترین کاری که می توانیم برای معشوق انجام دهیم این است که اول خودمان را دوست داشته باشیم»

 

برگرفته از کانال تلگرامی نگرش نو (newattitude)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *